Angel Ignatov
1. Представете ни се
Здравейте, казвам се Ангел и се занимавам с бизнес анализ от около 8 години. Опитът ми е предимно в сферата на банковите услуги, застраховане, анализа на данни и корпоративните услуги. Завършил съм математика и информатика в Университета в Единбург. Любител съм на археологията и зимните спортове.
2. Как се случи така, че стана бизнес анализатор?
Краткият отговор - случайно.
Като човек, завършил силно техническа специалност, се насочих към програмирането. Няколкото стажа в България и чужбина затвърдиха мнението ми, че това не е моето нещо. И така, когато завършвах и се насочих обратно към България, по време на едно интервю с настоящия ми работодател Musala Soft, вече част от Qinshift, открих за различните възможности за развитие, които дава ИТ индустрията. Настоящата ми мениджърка беше достатъчно вдъхновяваща и убедителна, за да ме спечели за БА каузата
3. От опита си до момента, какви съвети би дал на някой, който тепърва навлиза в сферата на бизнес анализа?
Да бъде любознателен за домейна, в който ще работи, търпелив към екипа и stakeholders и проактивен в подхода на събиране на изисквания и специфициране на продукта.
4. Какви качества е нужно да притежава един добър бизнес анализатор?
- На първо място според мен трябва да бъде общителен и комуникативен, за да спечели доверието на клиента.
- Аналитичното мислене - да сe провокира отвъд мисленето си.
- Основни технически познания, отново, за да бъде възприеман като Go-to person, както от екипа си, така и от клиентите.
5. Ако може да опишете перфектния стейкхолдър, как бихте го описали с 3 думи?
Няма перфектен stakeholder. Успешният бизнес аналитик трябва да може да се потопи във всяка ситуация и клиент и да изкара от нея смислена информация.
6. Има ли умение, което прилагате успешно в практиката, но така и в личния живот?
Може би приоритизирането.
7. Препоръчай ни подкаст, книга, блог, който следиш?
Software Requirements на Microsoft - много ми харесва, че цялото разказване на теорията се пречупва през призмата на case study.
Книгите на BCS са много добри учебници. Голямото разнообразие позволява да си избереш точно това, което ти трябва.
8. Бизнес анализатор или Product Owner или Product Manager?
Аз работя в сферата на предоставянето на софтуерни услуги и според нуждите на проектите и клиентите ми се е налагало да влизам и в трите роли.
9. Каква е твоята прогноза за професията на бизнес анализатора в следващите 5 години?
В сегашния бързоразвиващ се свят със сигурност ролята на бизнес анализатора се променя (впрочем, валидно за всяка една професия). С навлизането на различни инструменти, които използват изкуствен интелект, нашата работа със сигурност се улеснява, но и фокусът ѝ се измества. За мен, вбъдеще фокусът ще бъде изместен главно в посока личното отношение и изграждането на доверие с клиентите.
Follow Us