Бюлетинът.Рефлексия на 2023-та година.

С приключването на годината правим своята рефлексия, преглеждайки отново отговорите на всичките смели колеги, които се престрашиха да станат част от нашия бюлетин, отговаряйки на всички въпроси в нашето микро интервю. Без да сме изненани, а използвайки опита и познанията на всички колеги, смело казваме, че думата на 2023-та година, в областта на бизнес анализа е "КОМУНИКАЦИЯ". Въпреки напредъка на изкуствения интелект (AI), силата на бизнес анализатора остава в умението да комуникира - да свързва, да разбира и да предава. Това ни дава увереност, че ролята ни е устойчива пред предизвикателствата на технологичния напредък.
Изказвам благодарност към нашите 300+ абонати - вие правите общността ни силна.

Обещаваме, че 2024 г. ще бъде още по-интересна и напълнена със споделени знания и възможности за растеж.

БЛАГОДАРИМ ВИ и успешно завършване на годината!

А сега, отново споделяме с ВАС познанието, опита, съветите, препоръчаните книги, видеа, блогове на нашите колеги. Вярваме, че ще ви бъде интересно да научите или да си припомните онова, което те споделиха за ВАС :)


ap.png
Александър Попов, бизнес анализатор в neoshare AG, избран за ролята Вицепрезидент с ресор Маркетинг към IIBA Bulgaria, споделя своя опит и съвети в първото интервю за бюлетина на IIBA Bulgaria. Завършил бакалавър "Бизнес Администрация" и магистратура "Иновации и Предприемачество", Попов разкрива, че става бизнес анализатор след първите си работни стъпки в стартъп компании. Той препоръчва работата с ментор за практическо обучение и подчертава важността на комуникацията, помощта във вземането на решения и добрата организация за успешната реализация на ролята. Перфектният стейкхолдър за него е "отборен играч, отдаден, емпатичен". Попов споделя, че умението да планира по-добре му помага както в работата, така и в личния му живот. Той препоръчва подкастите "Agile Mentors Podcast" и "Mastering Business Analysis", както и книгите "Software Requirements" и "Discover to Deliver". Въпреки възможността да избира между бизнес анализатор, Product Owner и Product Manager, Попов в момента предпочита ролята на бизнес анализатор. Повече за интервюто ТУК.


ivelina_mentormate.jpg
Ивелина Тошкова, Senior BA в екипа на MentorMate с 8-годишен опит в IT индустрията, споделя своя професионален път и съвети във второто интервю за IIBA Bulgaria. Започнала като неофициален бизнес анализатор, Тошкова открива своето призвание в ролята, когато осъзнава съвпаденията с отговорностите на бизнес анализатора. Съветва новите колеги в областта да бъдат адаптивни и гъвкави, като се подготвят за различни предизвикателства. Тя подчертава важността на активното слушане, високите комуникационни умения и малко технически познания за успешния бизнес анализатор. Перфектният стейкхолдър за нея е този, който предава информация ясно и точно, инвестирайки време и усилия в удовлетворяването на проектните нужди. Тошкова споделя, че успешно прилага умението на активното слушане както в работата, така и в личния живот. Препоръчва книгата "Атомни навици" на Джеймс Клиър за изграждане на полезни навици и цитира: "Every action you take is a vote for the person you wish to become." Относно избора между бизнес анализатор, Product Owner и Product Manager, Тошкова отбелязва, че често бизнес анализаторът поема част от отговорностите на другите две роли и с времето е напълно нормално желанието за промяна в кариерния път. Тя предвижда, че ролята на бизнес анализатор ще стане неизменна част от процесите в много компании, въпреки настоящите неясноти около приноса й към успеха на екипа и проекта.

Повече за интервюто ТУК.


Ралица Траянова, с повече от 7 години опит в екипа на SmartIT, представя своите роли като софтуерен бизнес анализатор и ръководител на отдела за продуктов мениджмънт. Нейният екип работи върху развитието на платформа за управление на процеса по кредитиране, обслужваща 11 финансови компании в Европа, с планове за отваряне на нови бизнес модели в три държави, включително в Азия. Извън работата, Траянова се наслаждава на свободното си време с децата си, обича да се разхожда в природата, да кара колело и да готви. Става бизнес анализатор преди 12 години, тя разкрива желанието си да разбере логиката зад софтуерните интерфейси и да участва в разработката на банков софтуер. Съветва новите колеги в сферата да бъдат ентусиазирани и готови за постоянно развитие, тъй като технологиите се променят бързо. Траянова подчертава качествата на добър бизнес анализатор - фокус върху решаването на проблеми, ясно дефиниране на изискванията, ефективна комуникация и стремеж за постоянно подобрение. За нея перфектният стейкхолдър е лесен за общуване, детайлен при обясняване на проблема, склонен към компромиси и поддържащ реализацията на проекта на етапи. Траянова успешно прилага умението на активно слушане както в работата, така и в личния живот, като насърчава екипа си да се стреми към усъвършенстване. Тя препоръчва книгата "Пътешествие за лидери" от Владимир Борачев за лидерско развитие и разглеждане на целия процес на стратегия и визия на продукта. Относно избора между бизнес анализатор, Product Owner и Product Manager, Траянова подчертава, че и двете роли са необходими за успешен екип, като продуктовият мениджър определя стратегията и визията, а бизнес анализаторът трансформира бизнес изискванията в функционалност.

Повече за интервюто ТУК.


disislava_solakova.jpg

Десислава Солакова, бизнес анализатор с над 12 години опит, работи в СофтСърв през последните 5 години, споделя своя опит и знания чрез активно менторство. Като майка на две деца с артистични натури, тя намира равновесие в хобитата си - бродиране на гоблени, редене на пъзели и конструиране на модели. За нея бизнес анализът "я намери сам", като следвала Международни икономически отношения, но бързо открила интерес към управлението на проекти и бизнес анализа. Подчертава важността на експериментирането и проучването, както и съветва новопристигналите да не се затварят в изкуствено създадени граници. Солакова изтъква, че списъкът с качества на добър бизнес анализатор не е кратък, но активно слушане, емпатия и организираност са най-важните според нея. За перфектния стейкхолдър тя използва термини като визионер, организиран и непредубеден. Умението, което успешно прилага и в професионалния, и в личния си живот, е организираността. Препоръчва книгата "User Stories Applied: For Agile Software Development" от Mike Cohn, която не е специфично насочена към Product Owner (PO), но предоставя полезни съвети за разработка и възприятие на user stories в agile средата. Относно избора между бизнес анализатор, Product Owner и Product Manager, Солакова предпочита ролята на бизнес анализатор, който, според нея, винаги може да премине към PO или Product Manager, благодарение на своите умения за откриване на области, които се нуждаят от промяна, за да предоставят повече стойност.

Повече за интервюто ТУК.


selenkov.jpg
 

Светослав Еленков представи себе си като опитен бизнес анализатор с дългогодишен опит в ИТ екипи на финансови компании и компании, внедряващи системи за управление на бизнеса. Той е бакалавър по Финанси и магистър по Банков мениджмънт. В момента работи в екипа за управление на проекти на Балкан Сървисис ООД.

Г-н Еленков сподели своето вярване в успеха, удовлетворението и качеството в личния и професионален живот, подчертавайки няколко ключови принципа:

  1. Ясни бизнес изисквания: Бетонира важността от определяне на ясни и конкретни бизнес изисквания.

  2. Съобразеност с текущото състояние (AS IS): Подчертава необходимостта от анализ и планиране, като се вземат предвид текущите условия, ресурси и възможности.

  3. Работа в екип: Благоприятства взаимодействието с хората в обкръжаващата среда и акцентира върху значението на ефективната работа в екип.

  4. Готовност за промени (Agile): Изразява готовността си за приспособяване към промените в плана, особено в контекста на методологията Agile.

Относно въпроса как стана бизнес анализатор, г-н Еленков споделя, че изборът му за тази професия не беше осъзнат. По време на работа в банка му беше предложена позиция в отдела по бизнес процеси и организация поради познаването му на системите като краен потребител. Той се влюбва в професията, защото вижда процесите в голяма структура от различни гледни точки. Разкрива, че ролята му като бизнес анализатор включва не само анализ, но и координация на участниците в проектите от страна на бизнеса и ИТ екипите. Най-много се вълнува от работата с хора и от търсенето и оценяването на аналитично и критично мислене, като поставя акцент, че техническата страна на работата никога не му е била присърце.

Повече за интервюто ТУК.


1693293132358_101215.jpg
В интервюто с Анелия Йотова представи богатия си професионален опит в разработката на софтуер и управлението на cloud platform със значителен растеж. В ролята на бизнес анализатор сподели съвети за търпение и постоянно усъвършенстване. Разкри как случайно е станала бизнес анализатор, под влияние на ментора Костадин Купенов. Анелия подчерта важността на адаптивност и находчивост в професионалния живот, а развитите умения в бизнес анализ успешно прилага и в личния си опит. Препоръча два подкаста и романа "Шогун". За нея комбинирането на умения от различни професии, като бизнес анализатор, Product Owner и Product Manager, е от ключово значение.

Повече за интервюто ТУК.


photo_yovka.jpg
В интервюто с Йовка Стаменова представи своя 20-годишен професионален опит в ДАВИД Холдинг, където се занимава с проектиране, разработка и внедряване на софтуер, както и с управление на ISO стандарти. "Открива" се като бизнес анализатор още преди да познава този термин, активно участва в IIBA обучения и притежава CBAP и TOGAF 9 сертификати. Дава съвети за търпение и поддържане на професионални умения. За добър бизнес анализатор тя посочва необходимостта от слушане, внимание към детайлите и ефективна комуникация. Перфектният стейкхолдър за нея е знаещ какво иска, мислещ и отворен за обсъждане на идеи. Умението й да слуша и да проявява емпатия успешно прилага както в работата, така и в личния живот. Препоръчва подкасти, книги и блогове, като изразява предпочитание за съчетаване на ролите на бизнес анализатор, Product Owner и Product Manager, вместо да се фокусира само върху една от тях.

Повече за интервюто ТУК.


screenshot_20231106_212738_gallery.jpg
In a most recent interview with James Dean, the Dublin-based Business Analyst shared his six-year journey across various domains, including corporate and business registries, life sciences, and energy. Dean, passionate about Business Analysis, emphasized his commitment to mentoring and raising awareness in the field. His accidental entry into the role led to comprehensive training, certifications, and a dynamic career progression. As  President of IIBA Ireland Chapter, he continues to excel, offering valuable advice to newcomers, highlighting the importance of curiosity, effective communication, and staying informed. Dean defines a good Business Analyst by qualities like communication, collaboration, problem-solving, active listening, facilitation, and user focus. Describing the perfect stakeholder as engaging, open-minded, and collaborative, he underlines the applicability of business analysis skills in both personal and professional life. Dean recommends resources like Laura Brandenburg's book and Yulia Kosarenko's blog posts, emphasizing that the essence of business analysis transcends job titles, and the most proficient practitioners prioritize a mindset focused on delivering value and fostering collaboration.

More about the interview HERE.